top of page
Search

Kad koučings nebūs piemērots instruments?

Updated: May 20, 2020

Gadījumi, kad piemērotāks būs psihoterapeita, mentora, konsultanta atbalsts vai apmācības.

Profesionāls koučings Latvijā ir ienācis salīdzinoši nesen, aptuveni pirms desmit gadiem, līdz ar to ir saprotams, ka daudzi vēl neizprot tā specifiku. Jautājot klientiem, ko viņi zina par koučingu, bieži izskan vārdi "padoms", "palīdzība", "problēmu analizēšana", taču šie atslēgas vārdi vairāk būs raksturīgi citām radniecīgām profesijām. Kas tad īsti ir koučings?


Koučings ir instruments, kas ir piemērots cilvēkiem, kuri vēlas palielināt savu potenciālu sasniegt mērķi, vēlas paplašināt savu redzesloku, palielināt pārliecību, kā arī ir gatavi uzņemties atbildību par savām izvēlēm, lēmumiem un rīcību, lai mērķtiecīgi un konsekventi virzītos uz vēlamajiem rezultātiem.


Kad piemērotāka būs konsultācija?


Ja Tev ir problēma un ir vajadzīgs padoms, kā šo problēmu risināt ar pārbaudītām metodēm, tad Tev ir nepieciešama konsultācija. Arī koučingā tiek rasti risinājumi, taču koučs atšķirībā no konsultanta nerekomendē konkrētus risinājumus, bet drīzāk sadarbībā ar klientu izpēta dažādus iespējamos risinājumus, lai atrastu klienta vīzijai, personībai un vērtībām atbilstošāko.


Kad piemērotāka būs psihoterapija?


Ja Tu ilgstoši jūties nomākts, neapmierināts vai nemitīgi piedzīvo stresu, iespējams, pirms uzsākt darbu ar profesionālu kouču par vēlamo Tavā dzīvē, vērtīgi būtu pastrādāt ar psihoterapeitu un izpētīt, dažādu dzīves situāciju cēloņus. Atšķirībā no psihoterapijas koučingā nenotiek pagātnes analīze, traumatisko notikumu un situāciju pārstrāde - fokuss ir vērsts uz tagadni un nākotni. Ar kouču klients var sākt strādāt tad, kad pats spēj uzņemties atbildību par rezultātiem savā dzīvē un vairs nav nepieciešamības vainot citus cilvēkus, notikumus vai apstākļus savās neveiksmēs vai neapmierinātībā.


Kad būtu vērts strādāt ar mentoru?


Ja Tu zini kādu cilvēku, kurš Tevi iedvesmo, kuram vēlies līdzināties, kura pieredze Tev būtu vērtīga, kurš dzīvē ir jau sasniedzis to, pēc kā tiecies Tu, tad iespējams Tu vari uzrunāt šo cilvēku par mentoringu. Koučs atšķirībā no mentora padziļināti nedalīsies ar savām personīgajām zināšanām un pieredzi, kā sasniegt mērķi. Mentors - tā nav profesija, taču arī uz šāda veida sadarbību attiecas ētikas standarti.


Kad Tev noderēs trenera palīdzība?


Ja Tu skaidri zini, kādas zināšanas vai kompetences Tev ir nepieciešamas, lai sasniegtu vēlamos mērķus, tad šo zināšanu iegūšanai Tev noderēs apmācības, bet prasmju attīstīšanai Tev palīdzēs, piemēram, publiskās runas treneris. Sadarbība ar kouču būs vērtīga tajā brīdī, kad nepieciešamās zināšanas un prasmes jau ir, bet ir nepieciešama pārliecība tās veiksmīgi pielietot un praktizēt dzīvē. Ir labi zināt, kā ir jādara, bet pārliecinoši praktizēt prasmes dzīvē dažreiz mēdz būt izaicinoši. Te var palīdzēt koučs.Uzzināt vēl...


Vēlies uzzināt vairāk? Rekomendēju izlasīt šo rakstu.75 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page